Složení a role kyslíku
C10200 je definován spíše dvěma čísly než jedním: měď na minimu 99,95 % a kyslík na maximu 0,0010 %, přičemž součet všech ostatních nečistot je udržován na nebo pod 0,05 %. Tato kombinace je to, co odděluje jakost od houževnaté smolné mědi, která záměrně zadržuje 0.02 - 0.05 % kyslíku. Ultranízká hladina kyslíku zabraňuje tvorbě parních kapes, pokud je materiál zahříván v redukční atmosféře, jako je vodík, což je poruchový režim známý jako vodíková křehkost. Díly, které jsou pájené, svařované nebo leskle žíhané, si proto zachovávají svou celistvost namísto vytváření vnitřních trhlin.
Fyzikální vlastnosti
| Vlastnictví | Hodnota | Poznámky |
|---|---|---|
| Hustota | 8,94 g/cm³ (0,323 lb/in³) | Při 20 stupních |
| Bod tání | 1083 stupňů (1981 stupňů F) | - |
| Elektrická vodivost | Minimálně 101 % IACS | Mezinárodní standard žíhané mědi |
| Objemová vodivost | Asi 58,6 MS/m | Při 20 stupních |
| Elektrický odpor | 1,724 µΩ·cm | Teoretické minimum při 20 stupních |
| Tepelná vodivost | 391 W/(m·K) | Při 20 stupních |
| Součinitel tepelné roztažnosti | 16,7 x 10⁻⁶ za K | Rozsah 20 - 100 stupňů |
| Modul pružnosti | 115 - 130 GPa | - |
Tyto hodnoty řadí C10200 do malé skupiny kovů, které vedou elektřinu i teplo na nejvyšší komerční úrovni. Hodnota tepelné vodivosti je zhruba devětkrát vyšší než u uhlíkové oceli, a proto se tato třída používá pro výměníky tepla a chladicí zařízení a také pro vodiče.
Mechanické vlastnosti podle teploty
C10200 se běžně dodává v žíhaném temperování pro maximální tažnost a může být zpracován za studena do vyšších pevností tam, kde je potřeba tuhost. Níže uvedené hodnoty odpovídají rozsahům teplot používaných pro jakost v plochém výrobku ASTM B152 a stejné trendy platí pro trubky a tyče.
| Teplota / stav | Pevnost v tahu, MPa | Mez kluzu 0,5 % prodloužení, MPa | Prodloužení, % | Tvrdost, Rockwell F |
|---|---|---|---|---|
| Žíhaný (O60) | 200 - 240 | 35 - 70 | 45 - 60 | 35 - 45 |
| Tvářené za studena, střední (H04) | 260 - 300 | 200 - 240 | 20 - 30 | 65 - 75 |
| Tvářené za studena, vysoké (H08) | 340 - 380 | 310 - 345 | 4 - 12 | 80 - 90 |
Volba tempery je rovnováhou mezi tvarovatelností a pevností. Žíhaný materiál ohýbá, obruby, razítka a mince bez praskání a je tou správnou volbou tam, kde se díl po dodání formuje. Těžce za studena opracovaný materiál má vyšší pevnost a tvrdost, ale velmi omezenou tažnost, takže se používá pro díly, které jsou před dodáním dokončeny na požadovanou velikost, jako jsou pásové vodiče a obráběné součásti.
Výhody v servisu
Odolnost vůči vodíkové křehkosti, protože hladina kyslíku je omezena na 0,0010 %.
Vynikající tažnost a zpracovatelnost ve studených a horkých procesech včetně válcování, tažení, ražení a kování.
Dobrá svařitelnost a pájení natvrdo běžnými procesy, bez speciálních omezení atmosféry.
Světlý, čistý povrch po žíhání, vhodný pro pokovování a pro vakuový provoz.
Dobrá odolnost vůči atmosférické korozi, sladké vodě a -neoxidačním kyselinám, s matováním v atmosféře obsahující síru.
Poznámky k dodávce, kontrole a objednávce
Tato třída je dodávána jako trubky a trubky, desky, plechy, pásy, cívky, tyče, tyče, dráty a přípojnice a ve zpracovaných formách, jako jsou U-ohýbané trubky a žebrované trubky, s rozměry vyrobenými podle výkresu. Typická použití zahrnují výměníky tepla a chladicí systémy, elektrické přípojnice a vodiče, vakuové a elektronické součástky, chladicí a klimatizační obvody a obecná zařízení, která kombinují odolnost proti korozi s vodivostí.
Na zakázce C10200 plán inspekcí zahrnuje chemické složení spektrometrem se specifickou kontrolou kyslíku, měření elektrické vodivosti, tahové zkoušky pro potvrzení tvrdosti, zkoušky tvrdosti na plochém výrobku, měření velikosti zrn na žíhaném materiálu, kontroly rozměrových a tloušťkových tolerancí a kontrolu povrchu nebo vířivých proudů tam, kde to aplikace vyžaduje. Každé teplo je certifikováno složením, vodivostí a mechanickými výsledky a balení je určeno pro námořní, leteckou a kurýrní přepravu s ochrannou fólií a dřevěnými pouzdry nebo páskovanými svazky.
Často kladené otázky
Otázka: Jaký je obsah kyslíku C10200?
A: Maximálně 0,0010 %, s mědí minimálně 99,95 %. Tato nízká hladina kyslíku je to, co činí materiál imunním vůči vodíkovému křehnutí.
Otázka: Jaká je vodivost C10200?
Odpověď: Nejméně 101 % IACS, což odpovídá asi 58,6 MS/m objemově a měrný odpor zhruba 1,724 µΩ·cm při 20 stupních.
Otázka: Jaké teploty jsou k dispozici?
Odpověď: Žíhaný O60 pro maximální tažnost, za studena tvářený H04 pro střední pevnost a za studena tvářený H08 pro vysokou pevnost, s prodloužením klesajícím z 45 - 60 % v žíhaném stavu na 4 - 12 % při nejtvrdším popuštění.
Otázka: Proč je C10200 lepší než C11000 pro pájené sestavy?
Odpověď: C11000 zadržuje 0.02 - 0.05 % kyslíku, což může způsobit vodíkové křehnutí během zahřívání v redukční atmosféře. C10200 neobsahuje téměř žádný kyslík, takže pájené a žíhané sestavy zůstávají zdravé.
Otázka: Jaká je tepelná vodivost?
Odpověď: Asi 391 W/(m·K) při 20 stupních, jedna z nejvyšších hodnot dostupných v komerčním strojírenském kovu.
Otázka: Jak je materiál certifikován?
Odpověď: Každé teplo je certifikováno s chemickým složením včetně kontroly kyslíku, elektrické vodivosti a výsledků mechanických testů a protokoly o rozměrových zkouškách nebo zkouškách vířivými proudy jsou přidány, když je objednávka vyžaduje.







